شماره تماس سابین صنعت88303176 021
ایمیل سابین صنعتinfo@sabinsanat.ir

شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک جهت کنترل هوای فشرده به کار می رود و برای هر سیستم پنوماتیکی ضروری می باشد.شیر برقی پنوماتیک به انواع و سایزهای مختلف تقسیم بندی می شود: 2/2 ، 3/2 ، 5/2 ، 5/3 در این دسته بندی عدد اولی تعداد حفره های روی شیر را نشان می دهد و عدد دوم تعداد حالتهای شیر را نشان می دهد. انتخاب سایز شیر برقی پنوماتیک بستگی به اندازه قطر پیستون سیلندر پنوماتیک دارد و بر اساس آن است که سایز شیر انتخاب می شود.

اما اگر بخواهیم از لحاظ طراحی شیر برقی پنوماتیک را دسته بندی کنیم به این صورت است : مناسب برای کنترل فشار، کنترل جهت، شیر پروپشنال پنوماتیک، توزیع کننده پیلوت دار، شیر پنوماتیک دستی، متعادل کننده پروپشنال

شیر برقی پنوماتیک چیست؟

شیر برقی پنوماتیک که به آن شیر الکتریکی نیز گفته می شود، دریچه ای است که از نیروی الکترومغناطیسی برای کار استفاده می کند.هنگامی که جریان الکتریکی از سیم پیچ برقی عبور می کند، یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود که باعث حرکت یک میله فلزی آهنی می شود.این فرآیند اساسی است که دریچه را باز می کند و به طور مستقیم یا غیر مستقیم روی هوا کار می کند.


شیر برقی پنوماتیک | انواع شیر برقی پنوماتیک | سابین صنعت

بررسی کاربردها و انواع شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک یکی از انواع شیرهای برقی است که کاربردهای خاص خود را دارد. در اوایل دهه 1900 شیرهای برقی همه کاره پایه و اساس فعالیت های صنعتی بودند و بیشتر برای کنترل مواد سیال مثل گازها و مایعات مورد استفاده قرار می گرفتند.

آشنایی با تاریخچه ساخت و تولید شیر برقی پنوماتیک

نقش عملیاتی این شیرها بیشتر برای خاموش کردن، رها سازی،توزیع و یا مخلوط کردن سیالات بوده که همه این موارد می تواند طیف گسترده ای از نیازهای محیط هایی را که باید برای ارائه خدمات معتبر و مؤثر در نظر گرفته شوند، ایجاد کند. عموما شیرهای برقی به سلونوئیدها نیز معروفند که این اصطلاح به معنای پیچیدن فنرهایی( سیم پیچ) به اطراف یک جسم مغناطیسی و یا هسته می باشد. بطور کلی شیرهای برقی توسط سلونوئید کنترل شده و جریان آب و هوا را سوئیچ می کند. به این صورت که اگر جریانی اعمال شود دریچه مربوطه باز شده و اگر جریانی در کار نباشد، دریچه بسته می ماند.

در میان نمونه های مختلف انواع شیرها نوع خاصی از آنها به نام شیر برقی پنوماتیک است که عملکرد کلی آن این گونه است که عمل سولونوئید پنوماتیک با استفاده از پنوماتیک تنظیم می شود، یعنی با دادن نیروی الکتریکی جریان هوایی را که از یک سیستم پنوماتیکی عبور کرده را کنترل می کند. شیر برقی پنوماتیک کارایی خوب و موارد استفاده بسیاری در صنعت داشته از همین رو در ادامه مقاله به صورت مفصل تر درمورد شیر برقی پنوماتیک مطالبی را به اشتراک می گذاریم.


image


شیر برقی پنوماتیک چگونه کار می کند؟

همان طور که در مقدمه متن ذکر شد شیر برقی پنوماتیک با نیروی الکتریکی و همچنین با فعال سازی سیستم پنوماتیک و رها سازی هوای فشرده شده کار می کند. می توان گفت در یک نقطه خاص در یک فرایند صنعتی یا تولیدی، هوای فشرده شده آزاد می شود و باعث می شود دریچه های سیستم برقی پنوماتیک باز یا بسته شوند. روال کار این سیستم ها ترکیبی از نمونه سلونوئیدی و پنوماتیکی می باشد. در واقع شیر برقی پنوماتیک جهت تنظیم و کنترل سیستم های پنوماتیک برای هدایت یا متوقف کردن جریان هوا یا روغن فشرده شده به وسایل آنها استفاده می شوند. این شیرها می توانند دو یا چند پورت داشته باشند و عملکردهای مختلف مدار را انجام دهند. برای فعال سازی آنها می توان از روش های مختلفی از جمله محرک دستی و محرک الکترومغناطیسی استفاده کرد.


image


معرفی نمونه های مختلف شیر برقی پنوماتیک در صنعت

شیر برقی پنوماتیک با توجه ساختار و ویژگی های خاصی که دارند در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه های مختلف از طراحی شیر برقی پنوماتیک از این قرار است:

شیرهای برقی پنوماتیکی نمونه کنترلی برای تنظیم جهت:

این نوع طراحی برای شیر برقی پنوماتیک به دو شکل جهت اسپولی، نشستی موجود است و برای اتصال و قطع جریان هوایی که فشرده شده مناسب می باشد. به این صورت که بعد از قرار گرفتن ورودی ها در این مدل شیرها پردازش و کنترل می شوند.

شیرهای برقی پنوماتیکی فشار:

نمونه دیگری از شیر برقی پنوماتیک نیز هست که برای مسایل مربوط به فشار در سه دسته طراحی شده اند که عبارتند از:

- محدودیت فشار: محل قرار گیری این نوع شیر بعد از کمپرسور است و باعث می شود تا فشارهای ورودی ها را با ایجاد محدودیت هایی برای این ورودی ها تحمل کند.

- تنظیمات فشار: طراحی این مدل شیر برقی پنوماتیک به این منظور است تا نوسان ها سیستمی نادیده گرفته شده و فشار درونی آنها ثابت بماند.

- تابع های فشار: تابع های فشار برای شیر برقی پنوماتیک برای سیگنال هایی است که به فشار وابستگی دارند.

شیرهای برقی پنوماتیکی هیدرولیکی( شیر پروپشنال)

شیر برقی پنوماتیک که با دست تنظیم می شوند

شیر برقی پنوماتیک برای پراکندن شمعک( پیلوت گاز)

به غیر از موارد ذکر شده نمونه دیگری از شیر برقی پنوماتیک موجود است که به شیرهای یک سو کننده معروف اند. این شیرها جریان عبوری را به یک جهت خاص هدایت کرده و از سوی دیگر مانع عبور جریان می شوند.


image


معرفی برندهای معروف شیر برقی پنوماتیک

همان طور که گفته شد به دلیل اهمیت و امکانات شیر برقی پنوماتیک باعث شده تا در نمونه های متفاوت برای انجام کارهای خاص صنعتی طراحی و تولید شوند. مسلما هرچه تجهیزات ابتدایی برای ساخت این شیرها از کیفیت بالاتری برخوردار باشد به طول عمر محصول نهایی افزوده شده و هزینه های کمتری را برای حل مشکلات و آسیب های احتمالی آنها صرف خواهد شد و به این ترتیب برای مشتریان خرید یک محصول اورجینال و درجه یک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر می شود. همچنین تهیه شیر برقی پنوماتیک اصلی از فروشندگان و شرکت های معتبر می تواند تا حد زیادی به کاهش سطح مصرف انرژی نیز کمک کند. کمپانی هیدورلیک گستر هوشمند یکی از بزرگ ترین کمپانی های ایرانی است که واردات انواع شیر برقی پنوماتیکی را برعهده دارد. کمپانی مذکور محصولات خود را از معتبرترین برندها از قاره اروپا تهیه می کند که در ادامه آن را برای شما آورده ایم:

1. برند festo

2. برند metalwork

3. برند Asco

4. برند Rexroth

5. برند Airtac

6. برند Norgren


image


بررسی مزیت ها و ویژگی های سیستم پنوماتیک

این سیستم نسبت به سایر سیستم ها دارای مزیت هایی می باشد. مثلا سیستم پنوماتیکی به دلیل سریع بودنشان، امکان توسعه و ارتقاء آنها آسان تر بوده و با قیمت کمتری تمام می شود. این مزیت باعث شده تا از این سیستم در صنایع گوناگونی مانند کارهای معدنی، ساختمانی، دندانپزشکی و غیره به کار گرفته شود. ویژگی دیگری که باعث برتری سیستم پنوماتیک شده کار با هوا است و دیگر دردسرهای کار با روغن را ندارد و این موجب شده تا برای کار در کارخانه ها و محیط های صنعتی دیگر نیازی به استفاده از خط های برگشت پذیر نباشد. به عنوان یک ویژگی بهداشتی می توانیم بگوییم کار با این سیستم ها به دلیل استفاده از جریان هوا بسیار راحت و نهایت تمیزی انجام می شود و آلودگی های کار با انواع روغن در آنها مطرح نیست.شاید دوست داشته باشید درباره محصولات زیر هم بخوانید:

شیر کنترل ولو

لول سوئیچ

فلومتر مغناطیسی

98/6/7

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت
Copyright © 2014-2015 sabinsanat.com All rights reserved