شماره تماس سابین صنعت88303176 021
ایمیل سابین صنعتinfo@sabinsanat.ir

گیج فشار،پرشر گیج

سابین صنعت
RUEGER.گیج فشار رویگر,رویگر پرشر گیج,RUEGER PRESSURE GAUGE

مدل : PBX

برند : RUEGER,رویگر فرانسه RUEGER,رویگر فرانسه

مشاهده محصول

گیج فشار چیست؟

گيچ فشار دستگاهي است كه مي توان با استفاده از آن فشار سيال را اندازه گيري نمود. اين سيال مي تواند گاز يا مايع باشد. معمولا به منظور تنظيم فشار مايع در ماشين هايي كه با استفاده از قدرت مايع كار مي كنند، از گيج فشار بهره برده مي شود.

دستگاه گیج فشار

براي اين كه اشكالات موجود در ماشين ها برطرف شود، استفاده از گیج فشار بسيار ضروري است. اگر این دستگاه را نداشته باشيم، سيستم هاي قدرت مايع به صورت غير قابل پيش بيني و كاملا نامطمئن عمل خواهند كرد. اگر از گيج فشار استفاده كنيم اطمينان حاصل مي نماييم كه هيچ نشتي و تغييرات فشاري در مايع وجود نخواهد داشت.

سيستم هاي هيدروليك معمولا به گونه اي طراحي مي شوند كه در مجموعه اي از دامنه هاي فشار بتوانند كار كنند. در نتيجه گيج فشار هم مي بايست قادر باشد تا در اين محدوده كار كند. گيج فشار هيدروليك قادر است تا حدود 10000 psi را اندازه بگيرد. اگر چه حداكثر فشار هيدروليك در محدوده 3000 psi تا 5000 psi است. گيج هاي هيدروليكي معمولا براي بيان فشار سيستم به كار برده مي شوند و در نزديكي ورودي فشار پمپ قرار مي گيرند ولي مي توان آن را در هر كجاي ديگر ماشين كه مي خواهيد فشار را در آن اندازه گيري نمود . مثلا اگر زيرمدارها با نسبت فشاري متفاوت تر از فشار پمپ كار كنند، شما مي توانيد گيج فشار را در مكاني قرار دهيد كه پس از شير كاهش دهنده باشد. شير كاهش دهنده معمولا يك پورت گيج دارد كه توسط اين پورت گيج شما مي توانيد بر تنظيمات كاهش فشار نظارت كنيد.


image


ساليان زيادي است كه در سيستم هايي كه با فشار مايع كار مي كنند،‌ از گيج هاي فشار استفاده مي شود و پر واضح است كه طراحي گيج فشار روز به روز در حال بهبود و توسعه مي باشد. پيشرفت و توسعه آن بيانگر اين است كه امكانات و ويژگي هاي خاصي براي آن ها طراحي شده است كه كاربرد آن ها را در سيستم هايي كه با فشار مايع كار مي كنند، افزايش داده است. مثلا امروزه گيج فشار معمولا با استفاده از اتصالات فشار هيدروليك طراحي شده اند تا از ايجاد نشتي در سيستم جلوگيري به عمل آورند. گيج فشار آنالوگ با مقايسه هاي معمولي رايج تر هستند و گيج فشار ديجيتال معمولا سيستم عامل قابل تنظيمي دارد كه مي توان آن را از طريق فرايندهاي نشتي حاصل از فشار و پارامترهاي ديگري مثل گشتاور، بار، نيرو و سختي اندازه گيري نمود.

استفاده از گيج فشار در سيستم پنوماتيك و هواي فشرده،‌ بسيار معمول و رايج است. به اين دليل كه در مكان هاي زيادي از سيستم قابل اندازه گيري استفاده مي شود. فشار در گيرنده ها و در هر FRL يا رگلاتور در سيستم اندازه گيري مي شود. بسياري مواقع فشار در فعال كننده هاي پنيوماتيك نيز قابل اندازه گيري است. به طور معمول گيج هاي فشار پنوماتيك قادر نيستند كه فشار بيش از 300 psi را اندازه گيري نمايند و در اين شرايط فشار سيستم ها معمولا حدود 100psi مي باشد.

در اصل سه نوع فشار وجود دارد كه عبارتند از

فشار مطلق

فشار گيج

فشار خلاء

فشار مطلق بيان گر اندازه گيري فشار واقعي در هواي محيط است كه در خلا صفر بوده و در سطح دريا مي تواند به 7/14 برسد. مطالعات مربوط به فشار مطلق بيشتر براي كاربردهاي آن در هواي محيط،‌ مناسب است. كه به طور مثال مي توان به محاسبات ضريب فشرده سازي براي جريان اشاره نمود. فشار سنج گيج، بيانگر فشار در هواي محيط صفر است و در بسياري از كاربردها مورد استفاده است ولي نه در كاربردهايي كه مربوط به هواي محيط باشد، بلكه در كاربردهايي مطرح مي شود كه سيستم هاي مربوطه با فشار مايع كار مي كنند. با جدا سازي گيج هاي فشار از تجهيزات ديگر،‌فشار صفر مي شود. در نهايت فشار موجود در خلا اندازه گيري شده و با واحد اينچ جيوه در برابر فشار محيط اندازه گيري مي گردد كه بيانگر اين است كه فشار را زير فشار محيط اندازه گيري مي نمايد.


image


گيج هيدروليك قادر است دامنه هاي فشار متفاوت را تحمل نمايد كه اين امر، وابسته به نوع گيج و نوع متريالي است كه از آن ساخته مي شود. به همين دليل گيج و متريال حاصل از آن دو عامل بسيار مهم مي باشند.

انواع گیج:

گيج هاي متفاوتي در صنعت وجود دارند كه از جمله رايج ترين آن ها مي توان به گيج لوله بوردون و گيج هاي تفاضلي اشاره نمود. لوله هاي موجود در گيج فشار بوردون، فشار را دريافت نموده و فشار را به انرژي مكانيكي تبديل مي كنند. اين انرژي مكانيكي ، يك صفحه را در گيج فشار حركت داده و ميزان فشار سيستم را بيان مي دارد. گيج فشار لوله بوردون،‌در شرايط كنوني از جمله رايج ترين گيج ها هستند كه تنظيمات متفاوتي مثل منحني، دوراني و مارپيچ دارند.

نوع لوله گذاري،‌سايز لوله و موادي كه لوله از آن ساخته مي شود، وابسته به دامنه فشار بوده وبسته به دامنه فشار، متفاوت است. يكي از ويژگي هاي مهمي كه در اين جا مطرح مي شود،‌ تغييراتي است كه با افزايش فشار در بخش تقاطعي لوله ها رخ مي دهند. در شرايط كلي زماني كه فشار گيج زياد شود،‌ شكل تقاطعي لوله ها از حالت بيضي به حالت دايروي تغيير مي كند.


image


عملكرد گيج فشار لوله بوردون

عملكرد آن بسيار ساده است. لوله بوردون يك لوله نيم دايره اي مسطح و فلزي است كه از يك سمت ثابت بوده و از سمت ديگر يك مكانيزم اهرمي حساس دارد. اگر فشار در لوله زياد شود؛ نيروي مايع تلاش مي كند تا منحني لوله را صاف نمايد به اين ترتيب لوله از اهرم فاصله مي گيرد و چون به عقربه صفحه نمايش اتصال دارد، مي تواند فشار ورودي مايع را نشان دهد.

عملكرد گيج فشار تفاضلي

عملكرد آن بسيار شبيه لوله بوردون است ولي تفاوتي كه دارد اين است كه گيج فشار تفاضلي از انرژي حالت اارتجاعي براي حركت عقربه استفاده كرده و حالت فنري گيج تفاضلي با فشار موجود لوله ها منبسط و منقبض شده و انرژي به چرخ دنده هايي متصل مي شود كه عقربه فشار را حركت مي دهند. اولين عامل موثر براي انتخاب متريال گيج، دامنه فشار گيج است. گيج فشاري كه در فشار بالا كار مي كند، از موادي مثل فولاد ساخته شده و گيج فشاري كه در فشار پايين كار مي كند از موادي مثل برنز ساخته شده است.شاید دوست داشته باشید درباره محصولات زیر هم بخوانید:

ترانسمیتر فشار

لول سوئیچ

فلومتر مغناطیسی

98/6/6

طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت
Copyright © 2014-2015 sabinsanat.com All rights reserved